22 stycznia 2008

Bydgoski Chór Gospel WSG

Gospel
Gospel - potocznie tłumaczy się jako śpiewana EWANGELIA, DOBRA NOWINA. Słowo to pochodzi staroangielskiego God Spell (Słowo Boże), oznaczajacego Ewangelię. W początkach XIX w., na południu Stanów Zjednoczonych zrodziły się tzw. American Negro Spirituals - pieśni religijne czarnoskórych niewolników. Ich teksty oparte były na Starym Testamencie, zaś przewodnim tematem była wolność. Stąd wywodzi się gospel - chóralne pieśni religijne, wiążące się z Nowym Testamentem i nauką Chrystusa. Jest to muzyka żywiołowa, rytmiczna, niosąca entuzjazm, radość i nadzieję na szczęśliwe życie wieczne.
Obecnie gospel rozwija się w różnych kierunkach, od tradycyjnej po bardziej awangardowe, niekoniecznie związane treściowo z Ewangelią.
W Polsce pierwsze chóry gospel pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych.

Bydgoski Chór Gospel WSG
Pod obecną nazwą istnieje od X 2007r. przy Wyższej Szkole Gospodarki, zaś początki jego działności sięgają roku 2005. Założycielem, dyrygentem i managerem chóru jest Piotr Pawlicki. Obecnie w skład chóru wchodzi ok. 30 ósob; są to głównie studenci oraz osoby pracujące. Chór dał juz kilkadziesiąt koncertów w całym kraju m.in.: w Sośnie, Częstochowie, Toruniu, Kamieniu Krajeńskim.
W październiku 2007 roku, już po raz drugi, wystąpił w Krakowie w ramach "7xGospel Festiwal". Chór ma też na swoim koncie kilka koncertów telewizyjnych. Swoimi występami uświetniał taki gale jak: "Wybór najlepszego sportowca roku w województwie kujawsko-pomorskim" czy "Złota Setka Pomorza i Kujaw".
Kolejnym atutem chóru jest współpraca ze wspaniałymi muzykami, grającymi z czołówką gwiazd polskiej sceny - Michałem Burzymowskim (bas), Jacekiem Głąbałą (perkusja), Janem Pałysem (klawisze) czy Radosławem Sikorskim (gitara elektryczna).
Bydgoski Chór Gospel WSG stara się przekładać muzykę gospel na swój własny język muzyczny, często wykorzystując w swoich aranżacjach inne gatunki muzyczne. W repertuarze chóru, oprócz muzyki gospel znajdują się również znane utwory muzyki popularnej.
Poprzez swoją nazwę i jakość występów Bydgoski Chór Gospel WSG jest szczególną wizytówką Bydgoszczy.

Piotr Pawlicki
Kompozytor, autor tekstów piosenek, aranżer, instruktor warsztatów gospel, charyzmatyczny dyrygent, wokalista i pedagog. Skończył studia na kierunku "Edukacja artystyczna" w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Został laureatem wielu ogólnopolskich festiwali piosenki (m.in.: Poznań, Gniew, Gostyń, Kwidzyn, Bochnia, Górka Klasztorna, Toruń, Lublin, Katowice). Jest twórcą projektu O lataniu.
W 2001r. na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Kerygmat w Kwidzynie otrzymał nagrodę specjalną w postaci w postaci sesji nagraniowej ufundowaną przez Radio Niepokalanów. Zaś w 2002 otrzymał wyróżnienie w konkursie STUDIA DR dla zespołów chrześcijańskich, które obejmowało nagranie kilku utworów. Kilka spośród jego piosenek znalazło się na płytach dołączonych do Magazynu Muzycznego "RUaH".
Współpracuje z czołówką polskich muzyków m.in. z : Pawłem Zareckim, Robertem Kubiszynem, Tomaszem Busławskim, Boguszem Wekka, Michałem Burzymowskim, Bartoszem Szopińskim, Maciejem Kocińskim.
Instruktor, obok m.in. Colina Vassella (Wielka Brytania) i Karen Burke (Kanada), na Bydgoskich Warsztatach Gospel w 2005, 2006 i 2007 roku.
Od 2003 r. prowadzi także Chojnicki Chór Gospel przy II LO.obr 1 obr 2 obr 3 obr 4
obr 5 obr 6 obr 7 obr8

Powrót