20 maja 2008

Zespół Muzyki Dawnej CONCENTUS
      pod dyrekcją Patrycji Cywińskiej-Gacka oraz Tomasza Szewczyka
Robert Kulesza - organy

Program koncertu:

organy
1.Felix Mendelssohn  (1809-1847)
             - Sonata A-dur
2.Max Reger  (1873-1916)
             - Toccata d-moll
3.Gordon Young  (1919-1998)
             - Toccata c-moll

Zespół Muzyki Dawnej CONCENTUS
- Utwory okresu renesansu, m.in.:
Mikołaj Gomółka (1535-1591) - psalmy
Pirerre Certon (1510-1572 - "la, la, la, je ne l'ose dire"
Johna Bartleta (1539-1577 - "Of all the birds"


obr 1 obr 2 obr 3 obr 4 obr 5
obr 6 obr 7 obr 8 obr 9 obr 10


Zespół Muzyki Dawnej CONCENTUS
Działa przy bydgoskim Pałacu Młodzieży od listopada 2006r. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej okresu renesansu i baroku. W skład zespołu wchodzą wokalistki oraz instrumentalistki grające na fletach, lutni a także skrzypcach i wiolonczeli. Lutnia oraz rodzina fletów prostych to wierne kopie tych, na których grało się 400 lat temu (sopranino, flet sopranowy, altowy, barytonowy).
Repertuar zespołu to zarówno renesansowe polskie pieśni religijne i świeckie, ale także madrygały i chanson z prawie całej Europy.
W styczniu tego roku zespół wystąpił gościnnie na deskach Filharmonii Pomorskiej prezentując cykl audycji o muzyce dawnej, w którym głównie zawarte były psalmy Mikołaja Gomółki do słów Jana Kochanowskiego, znajdujące się w zbiorze o nazwie Melodie na Psałterz Polski (150 psalmów).
Zespół wykonuje również utwory najbardziej znanego kompozytora doby renesansu - Wacława z Szamotuł. W ostatnim roku zespół CONCENTUS koncertował głównie w kościołach na terenie Bydgoszczy, a także Nakła wykonując kolędy, pieśni pasyjne oraz madrygały.

Patrycja Cywińska-Gacka
Jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii na kierunku Wychowanie Muzyczne na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, kierunek - śpiew solowy).
Już od najmłodszych lat współpracowała z Operą Nova w Bydgoszczy, występując w takich operach jak Carmen, Tosca, Cosi fan tutte, Mały kominiarczyk.
W okresie studiów prowadziła ożywioną działalność chóralną, śpiewała w chórach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Akademii Muzycznej.
Była współzałożycielką oktetu wokalnego SPARE STYLE CHOIR, z którym wygrała szereg nagród na konkursach.
Obecnie pracuje w Operze Nova, a także w bydgoskim Pałacu Młodzieży prowadząc Zespół Muzyki Dawnej CONCENTUS.
W roku 2004 podjęła współpracę z bydgoskim kwartetem wokalnym COLLEGIUM VOCALE BYDGOSZCZ, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki dawnej, z którym koncertuje na terenie Polski i Europy. COLLEGIUM VOCALE BYDGOSZCZ otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej - Fryderyk 2001 za płytę z pieśniami Wacława z Szamotuł.

Tomasz Szewczyk
Absolwent Akademii Bydgoskiej na wydziale Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej. Edukację muzyczną rozpoczynał w ognisku muzycznym w klasie akordeonu, później uczył się gry na gitarze i pianinie.
Jest kierownikiem artystycznym zespołu QUADRANS, w którym gra na instrumentach klawiszowych.


Powrót